Wojskowy sklep militarny
42 642 11 11 | Szukanie zaawansowane |
CQB.PL Poradnik nożowy CQB.PL Blokady w nożach składanych

Blokady w nożach składanych

Typy blokad w nożach składanych:

LINER LOCK

Jedna z najpopularniejszych blokad na rynku. Bardzo prosta, pewna, wytrzymała i bezpieczna. Jest wygodna w użytkowaniu, pozwala bez problemu złożyć nóż w ułamku sekundy. Złożenie noża jest możliwe praktycznie jedynie po jej uprzednim zwolnieniu. Większość noży składanych posiada stalowe linersy , czyli wyprofilowane listwy ze stali, do których przykręcane są okładziny rękojeści. Właśnie jedna z tych listw sprężynuje po otwarciu noża i wpada w pustą przestrzeń po ostrzu, blokując je w ten sposób od spodu. Aby zwolnić blokadę należy „przepchnąć” na miejsce sprężynującą listwę stali w bok okładziny, jednocześnie składając 
Blokada liner lock

FRAME LOCK

Mocniejsza wersja Liner Locka. Jest to ogólnie jedna z najmocniejszych, jeśli nie najmocniejsza blokada dostępna dla noży składanych. Różnica w porównaniu do Liner Locka polega na tym, iż rolę blokady podtrzymującej ostrze nie stanowi cienka stalowa listwa (liner), lecz cała jedna część rękojeści, która jest jednocześnie linersem. Stosowana jest zazwyczaj w rękojeściach z tytanu i w nożach z wyższej półki.
Blokada frame lock

BACK LOCK (LOCK BACK)

Bardzo popularna blokada w lżejszych folderach. Wytrzymuje relatywnie spore przeciążenia, jednak nie jest tak silna, jak Liner Lock. Blokada znajduje się na grzbiecie rękojeści, po pełnym otwarciu noża ostrze zapada się i zazębia we wcięciu w tylnej części głowni. Żeby zwolnić ostrze należy nacisnąć na listwę blokującą znajdującą się w podciętej części rękojeści.
Blokada back lock

TRI-AD LOCK

Unowocześniona przez firmę Cold Steel blokada Back Lock. Posiada przy wcięciu tylnej części głowni dodatkowy kołek, który ma przenosić wszystkie obciążenia i zapewniać 100% pewność przy operowaniu nożem. Jest to blokada dużo mocniejsza od standardowego Back Locka.
Blokada tri-ad lock

BOLT LOCK (ARC / AXIS / ULTRA LOCK/ BALL BEARING LOCK)

Z punktu widzenia standardowego użytkownika, wszystkie te blokady są bardzo podobne. Ich zasada polega na tym, iż aby odblokować nóż należy przesunąć „dźwigni” z kołkiem, która odblokuje ostrze i pozwoli je schować z powrotem w głąb rękojeści. Wszystkie te blokady są bardzo mocne i bezpieczne.
Blokada bolt lock - arc - axis - ultra lock

PLUNGE LOCK (BUTTON LOCK)

Blokada stosowana zazwyczaj w nożach sprężynowych (automatycznych). Blokadę zwalnia się poprzez wciśnięcie przycisku. Po złożeniu noża należy ponownie wcisnąć blokadę aby go odblokować.
Blokada plunge lock

SLIP JOINT

Blokada stosowana głównie w scyzorykach, przez amatorów często mylona z Back Lockiem. Nóż zapada się w pozycji wyprostowanej dzięki sprężynie, lecz ostrze można swobodnie złożyć, używając do tego odpowiedniej siły.
Blokada slip joint

 

 

  
NEWSLETTER

Zapisz się i otrzymuj informacje o nowościach i promocjach. Bądź o krok przed innymi!