Zawsze utrzymuj swój nóż czysty i w miarę możliwości suchy. To pozwoli Ci ustrzec się wielu problemów ze swoim nożem. Nie ma znaczenia czy masz nóż ze stali węglowej czy nierdzewnej. Jeśli tylko to możliwe stosuj się do tej zasady. Poniżej znajduje się opis jak dbać o poszczególne elementy noża:
GŁOWNIA
Stale nierdzewne są w teorii praktycznie bezobsługowe. Oprócz czyszczenia nie wymagają głębszej pielęgnacji, ale nie zaszkodzi im też sporadyczna konserwacja gdyż żadna stal nie jest w stu procentach odporna na korozję i środki drażniące. Dokładne umycie noża, wytarcie do sucha i zakonserwowanie olejem trwa moment, możesz użyć do tego zwykłego oleju spożywczego jeśli nie masz specjalistycznych środków. Dodatkowa opieka przyda się szczególnie tym o większej zawartości węgla jak S60V, VG10, 154CM, ATS34, M390. Najbardziej podatne na korozję są stale narzędziowe i wysokowęglowe takie jak np. 1095, 1085, 1055, A2, D2, Carbon V, SK5M2, O1, które mogą rdzewieć od samego leżenia na półce w wilgotniejszym środowisku i jest to naturalne. Nóż ze stali węglowej może przyjść lekko skorodowany nawet prosto ze sklepu i jest to normalne. Stale wysokowęglowe są podatne na soki z owoców czy warzyw i wodę. Dlatego bardzo ważne jest, aby noże te regularnie czyścić, wycierać do sucha i co jakiś czas konserwować preparatami zawierającymi olej, lub odrdzewiającymi na bazie oleju. Ostrze czyścimy wodą lub wodą z mydłem w celu odtłuszczenia.
USUWANIE RDZY
Jeśli doprowadziłeś do pojawienia się rdzy na Twoim nożu to prawdopodobnie nie stosowałeś się dokładnie do zaleceń konserwacyjnych lub używasz noża ze stali wysokowęglowej. W wypadku węglówek mówi się, że z rdzą trzeba nauczyć się żyć, ale jest kilka sposobów na jej uniknięcie. Każdy z prezentowanych tutaj sposobów testujesz na własne ryzyko, gdyż w wypadku niektórych stali uszkodzenia mogą się pogłębić. Przede wszystkim używaj noża. Może to prozaiczne ale używane noże, które często kroją, tną, siekają i wykonują podobne czynności, samoistnie oczyszczają się z rdzy i nie pozwalają na jej osadzanie. Rdza po prostu od razu ściera się wraz z użytkowaniem. Kolejnym zabezpieczeniem jest smarowanie noża olejem. Zwykły domowy olej spożywczy wystarczy, a pozwoli zabezpieczyć nóż przed rdzą. Krok 1. Dokładnie wyczyść nóż używając specjalnych środków czyszczących, które nie zawierają dużych ilości wody. Jeśli ich nie masz użyj wody z mydłem po czym dokładnie go osusz, możesz użyć do tego nawet suszarki, aby pozbyć się wody z zakamarków. Alternatywnie możesz użyć ostrożnie mleczka do czyszczenia, obserwuj jednak czy nie wchodzi w reakcję ze stalą. Krok 2. Nanieś środek odrdzewiający do stali na szmatkę. Jeśli nie masz specjalnego przeznaczonego do noży możesz użyć takiego, który przeznaczony jest do broni, ostatecznie możesz użyć ropy naftowej, nafty, wazeliny lub WD40 chociaż nie zawsze jest on polecany. Nasączoną szmatką owiń zardzewiałe ostrze na kilka godzin. Krok 3. Usuń szmatkę i wytrzyj wszelkie ogniska rdzy. Spróbuj najpierw szorstką szmatką, delikatnie wodnym papierem ściernym lub ostatecznie możesz użyć wełny stalowej jednak uważaj, aby nie porysować głowni. Krok 4. Zetrzyj resztki brudu i środka odrdzewiającego które pozostały na ostrzu. Teraz twój nóż powinien wyglądać dużo lepiej. Jeśli to nie pomogło możesz powtórzyć metodę używając alternatywnego środka odrdzewiającego.
Możesz też spróbować użyć naturalnych metod alternatywnych, które nie zawsze, ale czasami pomagają. 1. Wbij nóż na kilka godzin w ziemniaka. Posiada on kwas szczawiowy, który pomaga usuwać rdzę. Po wyjęciu umyj go i przetrzyj olejem. 2. Wbijaj kilkukrotnie ostrze w cebulę. Kwas sulfonowy zawarty w cebuli również pomaga usuwać rdzę. Po tej operacji oczywiście umyj nóż i przetrzyj olejem. 3. Roztwór sody oczyszczonej z kwaskiem lub sokiem cytrynowym. Włóż nóż do tego roztworu na około 15 minut. Jeśli ognisko rdzy jest małe możesz położyć też sam plasterek cytryny na zardzewiałe miejsce na 15 minut. Byle nie dłużej bo możesz „polepszyć” efekt rdzy. Po tej operacji umyj nóż i przetrzyj olejem. Są to metody domowe, które nie zawsze są skuteczne ale skoro nic innego nie pomaga zawsze warto spróbować, a nuż uda się lekko zniwelować rdzawy nalot.
RĘKOJEŚĆ
Rękojeści z tworzyw sztucznych, poza czyszczeniem nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Natomiast rękojeści z naturalnych materiałów takich jak skóra czy drewno, można co jakiś czas osuszyć i zakonserwować odpowiednimi środkami do tych materiałów.
NOŻE SKŁADANE: MECHANIZMY I BLOKADY
Najważniejszą zasadą jest utrzymywanie wszystkich mechanizmów i blokad w czystości. Zapewni nam to nie tylko bezawaryjność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Zabrudzone mechanizmy i blokady mogą zarówno nie działać prawidłowo, jak również całkowicie odmówić posłuszeństwa. Blokady czyścimy poprzez strumień wody, szmatki, druciki, szczoteczki lub też przy użyciu sprężonego powietrza. Nie należy smarować blokad dużą ilością środka konserwującego, gdyż powoduje to osadzanie się brudu w trudno dostępnych miejscach. Jeśli już używamy odrobiny środka konserwującego, uruchamiamy kilkukrotnie blokadę i wycieramy jego nadmiar.
POCHWY
Wykonane z tworzyw sztucznych takich jak np. Kydex, Secure-Ex, ABS i podobnych nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnej opieki poza czyszczeniem. Pochwy z Cordury podobnie, lecz jeśli ulegną postrzępieniu, to uszkodzone miejsca można delikatnie przypalić zapalniczką do momentu stopienia się włókien. Jeśli chodzi o materiały naturalne, takie jak drewno, skóra czy podobne, do ich konserwacji stosujemy środki przystosowane do odpowiedniego materiału. |