Wojskowy sklep militarny
42 642 11 11 | Szukanie zaawansowane |
CQB.PL Poradnik nożowy CQB.PL Pochwy i pokrowce na noże

Pochwy i pokrowce na noże

Każdy użytkownik zarówno noża z ostrzem stałym jak i składanym prędzej czy później zda sobie sprawę, że potrzebuje pokrowca, który zarówno pomoże mu zabezpieczyć nóż przed wpływem warunków atmosferycznych, jak również pozwoli mu wygodnie dobywać nóż w każdej sytuacji.

Jeśli jeszcze w wypadku folderów można zaczepić je klipsem o kieszeń, to już praktycznie każdy nóż z ostrzem stałym potrzebuje pochwy. Wiele modeli dostarczanych jest w komplecie z kaburami. Nie zawsze są one zadowalającej jakości lub po prostu nie spełniają naszych oczekiwań. Wtedy zadajemy sobie pytanie jaki pokrowiec lub pochwę wybrać? W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli pochew, zarówno do noży składanych, jak i z ostrzem stałym. Postaramy się przedstawić kilka propozycji naszym zdaniem jednych z najlepszych na rynku.

POCHWY DO NOŻY SKŁADANYCH


 
Wiele osób decyduje się na pochwę do noża składanego przede wszystkim dlatego, że folder ma wiele zakamarków, do których może dostawać się brud i jego dobre zabezpieczenie może uchronić nas od późniejszej pracy związanej z czyszczeniem. Dodatkowo nóż przenoszony w kieszeni z innymi metalowymi elementami wyciera się i niszczy lub po prostu nie zawsze jest tam na niego miejsce. Optymalnym wyborem dla folderu wydaje się być pochwa z Cordury. Jest to wytrzymały materiał odporny na ścieranie, zapewniający maksymalną ochronę, a dodatkowo występujący w wielu kolorach. Bardzo ciekawie prezentuje się szeroka gama pochew i kieszeni z firmy Maxpedition. 
 
Ładownica 1411 Single Sheath
Dzięki swoim uniwersalnym rozmiarom pomieści nóż składany lub multitoola, latarkę czy magazynek pistoletowy. Zapinana jest na patkę z rzepem, przez co można w niej przenosić również dłuższe przedmioty. Kieszeń możemy nosić klasycznie przy pasie zarówno w poziomie, jak i w pionie lub też można ją przymocować do plecaka, torby, czy kamizelki taktycznej w systemie MOLLE.

Pochwa na nóż Maxpedition 1411
 
Występują również inne wersje ładownic i pochew na sprzęt EDC taki jak np. nóż składany czy narzędzie wielofunkcyjne typu multitool.
 
Maxpedition 1412 Double Sheath
Podwójna wersja ładownicy 1411, posiadająca takie same możliwości mocowania, lecz dwie przegrody.

Pochwa na nóż Maxpedition 1412

Skórzane oraz nylonowe pochwy, różnej wielkości, posiadają klasyczną szlufkę do pasa. Pomieszczą multitool lub nóż składany.

Pochwa na nóż skórzane i cordura
 

Do przenoszenia noży składanych świetnie nadają się także utwardzane futerały.

Doskonale chronią one foldery w transporcie przed uszkodzeniami mechanicznymi czy brudem. Nie umożliwiają jednak tak szybkiego dostępu jak kieszenie zaprezentowane powyżej. Z ciekawszych tego typu rozwiązań należy wymienić futerały Maxpedition z rodziny Razorshell i Tactical. Można bez obaw przenosić w nich noże i inne przedmioty jak np. telefony. Wewnątrz posiadają miękką, futerkową wyściółkę. Dają możliwość przytroczenia do plecaka przy pomocy opcjonalnych taśm lub wszytego metalowego karabińczyka Keyper.
 
Futerał na nóż Maxpedition 1462
 
Noże przenosi się też w tak zwanych Collectors Case (pokrowcach dla kolekcjonerów) - szczególnie jeśli przenosimy je w większych ilościach.  Dobrym przykładem jest futerał Maxpedition 1461B Dodecapod 12-Knife Case, zdolny w bezpieczny sposób przechować 12 noży składanych. Pokrowiec pomieści sporą kolekcję noży składanych i pozwoli na ich przenoszenie w bezpieczny oraz praktyczny sposób. Alternatywą może być Condor Arsenal Knife Case mieszczący 6 noży.

Collector case Maxpedition na noże


POCHWY NA NOŻE Z OSTRZEM STAŁYM


 
Dodatkowe pochwy na noże z głownią stałą nie są zazwyczaj produkowane seryjnie głównie dlatego, że producenci dołączają do swych produktów pasujące kabury. Obecnie wielu producentów stara się, aby ich pochwy spełniały coraz wyższe standardy dlatego coraz rzadziej poszukuje się pochew do noży typu fixed. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzeba innego rodzaju pochwy niż standardowa. Bardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się też na pochwę custom.
 
Ciekawymi zamiennikami fabrycznych pochew są kabury do noży SOG Seal Pup i Seal Team. Solidnie wykonane i zdolne pomieścić inne noże podobnej wielkości a także dodatkowo ostrzałkę lub multitoola: 
Pochwa cordura SOG
 
Do noży z ostrzem stałym idealnie nadają się również pokrowce / etui Razorshell. To, co je odróżnia od modelu Tactical oprócz gabarytów, to brak montażu Molle oraz brak keypera. Występują w wielu rozmiarach, zarówno dla noży dużych jak i małych: 

Futerał utwardzany na nóż z ostrzem stałym Maxpedition 1455
 
  
NEWSLETTER

Zapisz się i otrzymuj informacje o nowościach i promocjach. Bądź o krok przed innymi!