Wojskowy sklep militarny
42 642 11 11 | Szukanie zaawansowane |
CQB.PL Poradnik nożowy CQB.PL Podstawowe profile głowni

Podstawowe profile głowni

Od kształtu głowni w dużej mierze zależy, jakie walory użytkowe będzie posiadać nóż i do czego może służyć. 

Podstawowe profile głowni:

Profil głowni clip point
 

CLIP-POINT:

Jeden z najczęściej spotykanych profili główni, ze względu na swoją uniwersalność. Nazwa (z ang. clipped) pochodzi od ścięcia górnej części głowni. Powoduje to, iż nóż zyskuje bardziej agresywną linię i dużo większe możliwości penetracyjne, zwłaszcza przy pchnięciach.
Profil głowni drop point
 

DROP-POINT:

Bardzo popularny rodzaj głowni z wyraźnie zaznaczonym, łukowatym kształtem ostrza. Posiada podobne właściwości do clip-point, jednak ze względu na zastosowanie solidniejszej budowy czubka (brak ścięcia głowni), ma mniejsze możliwości penetrujące.
Profil głowni spear point - włócznia
 

SPEAR-POINT:

Ostrze zwęża się symetrycznie wzdłuż osi głowni tworząc kształt włóczni. Może posiadać zaostrzoną jedną lub dwie krawędzie tnące. W odróżnieniu od Needle Point, ze względu na dużo mocniejszą konstrukcję czubka posiada większe zdolności penetracyjne.
Profil głowni needle point - dagger - sztylet
 

NEEDLE POINT / DAGGER (SZTYLET):

Sztylet posiada podobnie jak Spear-Point obustronnie naostrzoną krawędź tnącą, a jego ostrza są symetryczne. Ze względu na słabszą konstrukcję stosuje się je jednak głównie do walki, gdyż można wykorzystać zarówno podwójne ostrze jak i właściwości penetracyjne noża. Średnio nadają się do prac codziennych, za to w pchnięciach nie mają sobie równych.
Profil głowni bowie
 

BOWIE:

Charakteryzuje się wyraźnym łukiem ostrza w kierunku czubka oraz lekkim spadkiem przy szpicu od strony grzbietu. Fałszywe ostrze, które powstaje przy tym spadku może zostać naostrzone. Posiada dobre właściwości tnące i dlatego często występuje w nożach terenowych.
Profil głowni tanto - japońskie tanto
 

TANTO:

Głownia wzorowana na japońskich mieczach. Posiada “ścięty”, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne czubek. Widoczne ostre załamanie linii zamiast zaokrąglonego kształtu. Świetnie nadaje się do walki, pchnięć i podważania.
Profil głowni recurve
 

RECURVE:

Ostrze posiada kształt fali. Widać wyraźnie zaznaczony łuk głowni ciągnący się przez bardzo długą część ostrza. Tego typu falisty kształt stosuje się zarówno w ostrzach clip-point, jak i drop-point. Noże o tej konstrukcji posiadają bardzo dobre właściwości tnące.
Profil głowni trailing point
 

TRAILING POINT:

Ostrze wyraźnie zakrzywione do góry, powyżej linii grzbietu. Wyraźny łukowaty kształt. Profil ten bardzo dobrze sprawdza się np. przy skórowaniu zwierzyny, jednak nie będzie idealny przy pchnięciach czy w walce. Jest to dość specyficzny profil głowni.
Profil głowni karambit - carambit
 

KARAMBIT:

Przeciwieństwo ostrza Trailing Point. Zakrzywienie skierowane jest do dołu poniżej linii rękojeści. Posiada wyraźny łukowaty kształt. Bardzo ostry czubek poprzez specyficzny kształt noża posiada niesamowite możliwości głębokiego cięcia. Często stosowany w walce.
Profil głowni spike - szpikulec
 

SPIKE:

Bardzo ostro wyprowadzony czubek z opadającym w jego kierunku grzbietem. Samo ostrze może posiadać lekką falę. Tego typu konstrukcja jest z powodzeniem wykorzystywana w nożach EDC
Profil głowni sheepfoot - sheepsfoot
 

SHEEPSFOOT:

Głownia zupełnie pozbawiona czubka, a krawędź tnąca jest wyprowadzona prosto. Taką konstrukcję wykorzystuje się np. w nożach ratunkowych. Można nimi bezpiecznie przecinać ubrania ofiar wypadków, bez obawy o zranienie czubkiem noża osoby, która jest ratowana.
Profil głowni ulu
 

ULU:

Niecodzienna, wybrzuszona konstrukcja ostrza nieposiadająca czubka. Świetnie nadaje się do siekania, skrobania oraz cięcia. Używana była pierwotnie przez eskimoskie kobiety do codziennej pracy.
Profil głowni kukri
 

KUKRI:

Ostrze stworzone przez nepalskich górali i używane na całym świecie. Kształtem przypomina wydłużony profil recurve z grzbietem typu drop point. Doskonale nadaje się do ciężkich prac takich jak cięcie, rąbanie czy przedzieranie się przez gęstwiny i zarośla.
Profil głowni gut hook - skinner - hookblade
 

HOOKBLADE / GUT HOOK / SKINNER:

Profil najczęściej stosowany w nożach myśliwskich. Hakowate wcięcie przy czubku głowni ułatwia patroszenie i skórowanie zwierzyny, czy wyciąganie haczyków ze złowionych ryb. Dodatkowo skutecznie tnie cienkie linki i pasy, przez co stosowany jest w nożach ratowniczych.

  
NEWSLETTER

Zapisz się i otrzymuj informacje o nowościach i promocjach. Bądź o krok przed innymi!