Żeby tak naprawdę powiedzieć coś o nożach, trzeba zacząć od tego jakie w ogóle mamy typy noży i do czego można ich używać. Wymienimy tutaj nie tylko noże sensu stricte, ale również inne narzędzia dzięki którym możemy kroić, ciąć, obierać i siekać. Tak naprawdę każdy z nas ma lub miał do czynienia z ostrzem osadzonym w rękojeści, którym coś kroił, podważał i wykonywał podobne czynności. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nóż jest nieodłącznym narzędziem każdego z nas, podobnie jak papier toaletowy czy telefon komórkowy. Wykorzystujemy go codziennie w mniej lub bardziej świadomy sposób np. do robienia kanapek czy otwierania przesyłek. Narzędzie to zapewne dla większości czytelników jest czymś więcej niż tylko wspomnianym już wcześniej papierem toaletowym, przynajmniej mamy taką nadzieję.
Generalny podział noży ze względu na funkcjonalność:
EDC (Every Day Carry) - noże do codziennego użytku, najczęściej używane, noszone przy sobie. Mogą być zarówno składane jak i z ostrzem stałym. Jeśli siekierę nosisz codziennie przy pasie to też jest to Twoje EDC.
Neck - od angielskiego słowa szyja. Zazwyczaj są małych rozmiarów. Pochwa jest przystosowana do zawieszenia na szyi i umożliwia szybkie wydobycie noża. Można nosić je do samoobrony lub jako podręczne EDC.
Bojowe - są to zazwyczaj bagnety. Wykorzystywane jako nóż główny na polu bitwy. Służy również jako broń ostatniej szansy, wtedy montowana jest na broni głównej.
Taktyczne - używane przez wojsko, policję, operatorów jednostek specjalnych jako nóż główny, który dzięki swym właściwościom świetnie sprawdza się również jako nóż bojowy do walki i zabijania.
Treningowe - wykonane z tworzywa lub gumy, służą do treningu walki wręcz.
Nurkowe - ze względu na swoją specyficzną budowę pozwalają na wygodne operowanie pod wodą i np. sprawne cięcie lin.
Ratownicze - służące do przecinania pasów, wybijania szyb i tym podobnych czynności ratunkowych.
Monterskie - chroniące użytkownika przed wpływem wysokiego napięcia i innych zagrożeń.
Skalpele - służą do precyzyjnych prac, głównie celów medycznych, lecz nie tylko.
Saperskie - posiadają specjalne funkcje umożliwiające dodatkowo rozbrajanie min czy przygotowywanie ładunków.
Piły - z ostrzem stałym jak i składane, służące do cięcia drewna, metalu.
Survivalowe - używane przez ludzi parających się Bushcraftem / Survivalem / Turystyką. Zazwyczaj stosowane na różnego rodzaju wyprawach. Są wytrzymałe, solidne i zapewniają możliwość wykonywania wszelkich prac terenowych, niektóre warianty tych noży posiadają dodatkowe skrytki w rękojeściach lub są dodatkowo wyposażone w krzesiwa, gwizdki.
Myśliwskie - używane głównie przez myśliwych, oprócz uniwersalnych zadań świetnie sprawdzają się w oprawianiu zwierzyny i jej przygotowywaniu.
Rzutki- wyważone, do miotania na odległość. Używane rekreacyjnie lub profesjonalnie.
Scyzoryki - np. szwajcarskie lub amerykańskie lecz nie tylko. Są to produkty, które często oprócz głównego ostrza zapewniają dodatkowe narzędzia, takie jak korkociąg czy śrubokręty. Ich główną zaletą jest kompaktowa forma i dużo różnych funkcji.
Wielofunkcyjne - zazwyczaj oprócz podstawowej klingi posiadają dodatkowe narzędzia lub ostrza.
Multitoole - rozbudowane noże wielofunkcyjne posiadające oprócz ostrzy czy kombinerek wiele innych funkcji rodem z domowego warsztatu.
Mikronarzędzia - miniaturowe, wielozadaniowe wersje multitooli, które dzięki kieszonkowym rozmiarom można zawsze mieć przy sobie. Modelowym przykładem są tutaj produkty Swiss Tech Tools.
Siekiery/ Topory - świetnie sprawdzają się przy rąbaniu bardzo grubych materiałów.
Tomahawki - wersja bojowa siekiery, służąca do walki lub miotania.
Kukri / Maczety - większe noże z głownią stałą, idealne do prac terenowych, bardzo przydatne w gęstwinach czy miejscach zarośniętych, przez które musimy się przedrzeć lub oczyścić.
Miecze - broń biała używana od starożytności po dziś dzień.
Katany - japoński odpowiednik miecza. Dzięki swoim właściwościom i niskiej wadze jest ceniony do dzisiaj.
Kuchenne - znajdują się prawdopodobnie w każdym domu na świecie.
Dodatkowo noże możemy podzielić na:
Noże z ostrzem składanym możemy dodatkowo podzielić na:
Otwierane ręcznie - bez użycia żadnego mechanizmu
Półautomatyczne - z wspomaganiem otwarcia. Wymagają manualnego „wypchnięcia” ostrza.
Automatyczne - rozkładają się samoczynnie po naciśnięciu specjalnego przycisku.
Motylki - zwane też balisongami, posiadają dwustronnie składane ramiona rękojeści.
Zapisz |