Wojskowy sklep militarny
42 642 11 11 | Szukanie zaawansowane |
CQB.PL Poradnik nożowy CQB.PL Powłoki ochronne i wykończenia ostrza

Powłoki ochronne i wykończenia ostrza

WYKOŃCZENIA OSTRZYSatin Finish

Wykończenie ostrza satin finish
Najczęściej stosowane wykończenie w nożach użytkowych. Ostrze wykończone jest poprzez polerowanie. Zostawia ono jednak drobne ryski lekko matujące powierzchnię, co daje efekt niedokładnego wypolerowania. Ostrze takie nie posiada żadnej powłoki i delikatnie odbija światło.

Mirror Finish / High Polish

Wykończenie ostrza mirror finish - high polish
Podobnie jak satin finish, tę powłokę uzyskuje się poprzez polerowanie. Jednak w tym wypadku głownia polerowana jest dosłownie „na lustro”, dzięki czemu możemy się w niej przejrzeć. Takie wykończenie zapewnia bardzo elegancki efekt wizualny, jednak podczas użytkowania szybko ulega porysowaniu. Jest to dość drogie wykończenie stosowane w folderach dżentelmeńskich i modelach bardziej kolekcjonerskich niż użytkowych.

Stonewash

Wykończenie ostrza stonewash - Kershaw i Zero Tolerance
Bardzo praktyczne wykończenie, dzięki „polerowaniu” głowni w żwirze lub małych kamyczkach. Uzyskuje się nieregularną powłokę, która dobrze maskuje rysy powstające podczas eksploatacji. Stosowane często w nożach użytkowych.

Beadblast

Wykończenie ostrza beadblast SOG
Piaskowanie, dzięki któremu uzyskujemy matowe wykończenie stali.

RODZAJE POWŁOK OCHRONNYCHOksyda

Powłoka ochronna oksyda
Jest to nic innego jak pokrycie metalu czarną warstwą ich tlenków. Zabieg ten stosuje się celem ochrony przed korozją i w celach ozdobnych lub maskujących. Ostrze pokryte czarną oksydą nie odbija światła. Największą wadą oksydy jest jej niewielka odporność na zarysowania.

Black Teflon

Powłoka ochronna black teflon
Bardzo popularna powłoka. Profesjonalnie zabezpiecza ostrze przed korozją. Teflon dodatkowo powoduje, iż krojony materiał taki jak ser czy inne produkty spożywcze, nie przywiera do głowni. Świetnie sprawdza się także w nożach EDC.

Hard Chrome

Powłoka ochronna hard chrome Maxpedition
Pokrycie głowni warstwą chromu. Uodparnia stal na zarysowania i chroni przed korozją. Ostrze może mieć powłokę pół matową lub połyskującą.

Fosforowanie

Powłoka ochronna fosforowanie
Powłoka antykorozyjna, która dodatkowo eliminuje odbijanie światła przez ostrze. Głownia otrzymuje zazwyczaj kolor czarny lub ciemnoszary.

Epoksy Powder

Powłoka ochronna epoksy powder
Odporna na zarysowania powłoka na bazie żywicy epoksydowej. Chroni przed korozją i eliminuje odbijanie światła.

Black-Ti / TiNi

Powłoka ochronna black ti - TiNi
Pokrycie głowni związkiem tytanu (titanium-nitride). Powłoka ta jest zauważalnie odporniejsza na zarysowania od powłok epoksydowych i teflonu, dzięki czemu lepiej nadaje się na noże przeznaczone do codziennej pracy. Jej wadą są koszty produkcji, które znacząco zwiększają cenę noża. Stosowana jest zarówno w nożach ze stali narzędziowej, jak i nierdzewnej.

DLC / Diamond Like Carbon

Powłoka ochronna dlc - diamond like carbon
Jak sama nazwa wskazuje powłoka o twardości zbliżonej do diamentu. Jest bardzo droga, wyjątkowo odporna oraz wytrzymała. Stosowana w najwyższej klasy nożach.

Blackwash

Powłoka ochronna blackwash
W nożach Zero Tolerance wykonywany jest metodą DLC. W nożach Kershaw otrzymany przy pomocy specjalnie opracowanej oksydy.
 
  
NEWSLETTER

Zapisz się i otrzymuj informacje o nowościach i promocjach. Bądź o krok przed innymi!