Wojskowy sklep militarny
42 642 11 11 | Szukanie zaawansowane |
CQB.PL Poradnik nożowy CQB.PL Rodzaje maczet

Rodzaje maczet

Maczety mają szereg zastosowań i są używane od pokoleń. Służą zarówno w rolnictwie przy takich czynnościach jak wycinanie trzciny cukrowej, ćwiartowanie żywności np. mięsa czy kokosów, jak również pomagają budować prymitywne konstrukcje. Mają także długą tradycję jako broń. Maczety nigdy nie zostały ustandaryzowane, ale można wyróżnić kilka typów, pozostałe to wariacje tych podstawowych modeli. Obecnie często w wielu z nich na grzbietach projektuje się również zęby, które służą jako piłki do drewna. Wybór maczety zależy prawie zawsze od naszego gustu i indywidualnych upodobań.

Typy maczet:

Maczeta Latin - Bush Latin (Bush) – posiada uniwersalny, prosty grzbiet ostrza. Jest wyważona i dość gruba. Świetnie sprawdzi się w gęstwinach jak również jako narzędzie użytkowe.
Maczeta Barong Barong – tradycyjnie broń filipińskich plemion. Bardzo ostre maczety, których obawiali się kolonizatorzy. Świetne narzędzie, które sprosta wielu zadaniom
Maczeta Cane Cane / Heavy – połączenie maczety, siekiery i noża. Środek ciężkości przesunięty jest do przodu co powoduje, że taką maczetą idealnie ścina się i tnie, a także sieka. Nie posiada czubka i jest stworzona do ciężkich zadań. Często używana do cięcia trzciny cukrowej, ryżu i łodyg kukurydzy. Świetnie sprawdzi się także przy cięciu mniejszych drzewek i rozłupywaniu różnych przedmiotów.
Maczeta Bolo Bolo – popularna w Azji południowo-wschodniej. Posiada szpiczaste zakończenie. Rozszerzenie na końcu głowni dodaje jej wagi, co przekłada się na zwiększenie siły uderzenia. Świetna do cięcia mocniejszych materiałów.
Maczeta Panga Panga – bardzo popularna w Afryce i na Karaibach. Podobnie jak Bolo posiada rozszerzoną głownię przy końcu co daje jej dobre właściwości do cięcia i rąbania. Konstrukcja z wybrzuszonym ku górze czubkiem świetnie sprawdza się również przy krojeniu. Odnajduje się dobrze w roślinności o umiarkowanej gęstości.
Maczeta Parang Parang / Golok – popularna w Malezji i Indonezji. Trochę podobna do maczet Bolo i Panga jednak jest od nich zazwyczaj grubsza. Posiada charakterystyczną lekko zakrzywioną konstrukcję. Stworzona ją z myślą o cięciu gęstej roślinności. Jej budowę opracowano tak, aby nie zostawała w ciętym materiale. 
Maczeta Hawkbill Hawkbill – bardzo charakterystyczny model maczety trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym. Zakrzywiony hak jest zazwyczaj dodatkowo zaostrzony. Świetna do cięcia traw i gęstej roślinności, hak zatrzymuje źdźbła przed wysunięciem się i pozwala na efektowne cięcie.
Maczeta Tanto Tanto – ostatnio coraz popularniejszy typ maczety zaczerpnięty bardziej z noży i mieczy. Ze względu na zastosowanie ostrza tanto, czubek maczety jest bardzo wytrzymały. Taki projekt oprócz świetnych właściwości tnących ma bardzo duże możliwości przebijania. Maczety tanto posiadają bardzo silną konstrukcję.
Maczeta Bowie Bowie – podobnie jak tanto, ten typ maczety czerpie swój pierwowzór z noży. Maczeta o tym profilu również zachowuje walory nożowego odpowiednika. Świetna do prac terenowych lub dla myśliwych.
Maczeta Kukri Kukri – nepalski wynalazek, który zyskał uznanie na całym świecie. Pierwotnie popularny był też w Indiach i Pakistanie. Ostrze można podzielić w zasadzie na trzy części. Czubek służy do kłucia, długi obszar wybrzuszonej krawędzi tnącej do siekania, a zaostrzony wąski obszar w pobliżu rękojeści doskonale nadaje się do strugania. 
 
  
NEWSLETTER

Zapisz się i otrzymuj informacje o nowościach i promocjach. Bądź o krok przed innymi!