Wojskowy sklep militarny
42 642 11 11 | Szukanie zaawansowane |
CQB.PL Poradnik nożowy CQB.PL Rodzaje szlifów

Rodzaje szlifów

Występuje głównie pięć rodzajów szlifów. Pozostałe, są zazwyczaj mieszankami przedstawionych poniżej.

FLAT / SZLIF PŁASKI

Szlif płaski - Flat grind

Najprostszy i najbardziej rozpowszechniony w nożach produkcyjnych szlif. Grubość ostrza zwęża się w pewnym momencie od grzbietu do samej krawędzi tnącej - tworząc równomierny klin. Zwężenie to może zaczynać się na różnych wysokościach (szlif wysoki / niski). Głownie takie są bardzo mocne i wytrzymałe, jednak ze względu na masywną konstrukcje pogarszają się trochę właściwości tnące noża.

HOLLOW GRIND / SZLIF WKLĘSŁY

Szlif wklęsły - Hollow grind
 
Podobnie jak w szlifie płaskim, od grzbietu głowni do pewnego momentu ostrze ma taką samą grubość, a potem zaczyna się zwężać, z tą jednak różnicą, że owo zwężenie nie jest równoległe, tylko wklęsłe. Noże tego typu dobrze tną, szczególnie na małą głębokość. Szlif ten stosowany jest często w nożach myśliwskich. Jest jednak nieco słabszy od szlifu płaskiego.

CONVEX GRIND / SZLIF WYPUKŁY

Szlif wypukły - convex grind
 
Boczne krawędzie szlifu są wypukłe i przechodzą płynnie od krawędzi tnącej do grzbietu ostrza lekkim łukiem. Konstrukcja ta powoduje, że nóż jest bardzo wytrzymały i odporny na wykruszenie. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju szlifu można dużo płynniej dokonywać cięć, szczególnie grubszych, czy większych materiałów.

ZERO GRIND / SZLIF ZEROWY

Szlif zerowy - zero grind
W tym przypadku szlif jako taki nie występuje. Od grzbietu ostrza do krawędzi tnącej jest równomierny spad i nie widać żadnego przejścia, wgłębienia czy wypukłości. Taki szlif sprawia, że nóż uzyskuje bardzo dobre właściwości tnące, ale jednocześnie głownia jest  bardziej delikatna i podatna na uszkodzenia, zwłaszcza przy cięższych pracach.

CHISEL GRIND / SZLIF JEDNOSTRONNY

Szlif jednostronny - chisel grind
Szlif jednostronny - znany także jako dłuto. Noże tego typu posiadają ostrze z jednej strony zupełnie płaskie, a z drugiej zwężające się od pewnego momentu aż do krawędzi tnącej, w podobny sposób jak w szlifie płaskim.
 
  
NEWSLETTER

Zapisz się i otrzymuj informacje o nowościach i promocjach. Bądź o krok przed innymi!