Sygnalizacja alfabetem Morse’a i górski kod ratunkowy
W turystyce i survivalu oprócz umiejętności przygotowania schronienia, rozpalenia ogniska i zdobycia pożywienia i wody, bardzo ważna jest umiejętność sprawnej komunikacji.
Alfabet Morse’a
Można przekazywać go za pomocą telegrafu, sygnałów dźwiękowych, świetlnych oraz przy pomocy własnego ciała z użyciem rąk. Znaki prezentowane są w postaci impulsów długich (kresek) i krótkich (kropek). Przekazywane są one seriami sygnałów. Długość kreski powinna trwać co najmniej trzy kropki, natomiast odstępy między elementami znaku jedną kropkę. Odstęp między znakami musi wynosić jedną kreskę, natomiast pomiędzy grupami znaków - trzy kreski. Chociaż obecnie odchodzi się od alfabetu Morse’a w survivalu i sytuacjach zagrożenia może uratować nam zdrowie lub życie, dlatego jego znajomość jest bardzo ważna. Należy pamiętać, że nadać możemy go za pomocą własnego ciała, latarki, gwizdka, heliografu czy każdej innej metody, która pomoże nam tylko go przekazać.
Sygnalizacja ciałem:
kropka - uniesienie rąk pionowo w górę
kreska - uniesienie ramion poziomo na boki
rozdzielenie znaków - ramiona skrzyżowane na piersi
rozdzielenie grup znaków - skrzyżowanie ramion w dół
pomyłka lub prośba o powtórzenie - okręgi ramionami uniesionymi nad głową
Górski kod ratunkowy
Sygnały te rozpoznawane są przez większość górskich ratowniczych służb na całym świecie. Sygnały należy powtarzać w odstępach około jednej minuty. W sytuacji zagrożenia możemy użyć dowolnego koloru racy. Jeśli jednak mamy wybór najlepiej stosować się do poniższych zasad.
SOS
Dźwięk: 3 krótkie, 3 długie, 3 krótkie
Światło: 3 krótkie błyski, 3 długie błyski, 3 krótkie błyski
Jakiej racy użyć: czerwona
Zrozumiałem wiadomość
Dźwięk: 3 krótkie dźwięki w krótkich odstępach
Światło: 3 krótkie błyski w krótkich odstępach
Jakiej racy użyć: biała
Wracam do bazy
Dźwięk: zwielokrotnione krótkie dźwięki
Światło: zwielokrotnione krótkie błyski
Jakiej racy użyć: zielona
|