Wojskowy sklep militarny
42 642 11 11 | Szukanie zaawansowane |
CQB.PL Poradnik nożowy CQB.PL Zasady bezpiecznego obchodzenia się z nożem

Zasady bezpiecznego obchodzenia się z nożem

Zasady bezpiecznego obchodzenia się z nożem

1. Zawsze używaj tylko w pełni naostrzonego, czystego i poprawnie konserwowanego noża. Nożem tępym można skaleczyć się dużo łatwiej niż takim, który tnie jak brzytwa. Tępe ostrze dużo łatwiej opuszcza krojony materiał i może się zsunąć na nas lub osoby będące w pobliżu.
2. Nigdy nie badaj ostrości noża przejeżdżając palcem po ostrzu! Najbezpieczniejszą metodą jest test kartki papieru. Bierzemy zwykłą kartkę papieru i próbujemy ją pociąć. Gdy ostrze płynnie przechodzi przez kartkę bez zadziorów wtedy wiemy, że nóż jest odpowiednio ostry.
3. Nigdy nie stosuj pociągnięć do siebie, a zawsze od siebie w przód. Bez różnicy czy kroisz, strugasz czy obierasz. Wykonując oczywiście ruchy w przód uważaj na osoby cię otaczające. 
4. Nigdy niepotrzebnie nie testuj blokad w nożach składanych i nie wywieraj na nie zbędnego nacisku. Blokada przy zbyt dużym obciążeniu może nie wytrzymać i spowodować poważne obrażenia!
5. Nigdy nie odkładaj noża ostrzem do góry tak, aby można było się na nie przewrócić lub nadziać.
6. Konserwując i czyszcząc nóż zawsze rób to w przeciwnym kierunku do krawędzi tnącej. Nigdy nie czyść ostrza w kierunku krawędzi tnącej!
7. Nie rzucaj nożem do tego nieprzeznaczonym. Jeśli nóż będzie przeznaczony do rzucania na pewno od razu to zauważysz po specyficznej konstrukcji ostrza i odpowiednim wywarzeniu. Nigdy nie rzucaj nożem składanym, żaden nie został do tego stworzony.
8. Do wbijania gwoździ używaj młotka. Pamiętaj, że w większości wypadków stopka noża nie służy jako młotek, dlatego jeśli chcesz długo cieszyć się nożem nie wykorzystuj jej do tego celu. 
9. Nóż to nie otwieracz do konserw. Naprawdę do tego celu wymyślono otwieracz. Dopóki nie znalazłeś się na tyłach wroga i w koło nie świszczą kule, otwieraj konserwy przeznaczonym do tego celu narzędziem.
10. Łom to narzędzie do podważania i wyciągania gwoździ. Nóż to narzędzie do cięcia i krojenia. Niby tak oczywiste, a ciągle to trzeba przypominać.
11. Nie rozkręcaj samodzielnie noży składanych i z ostrzem stałym. Noże składane bardzo często wymagają precyzyjnego skręcenia, aby blokada pracowała perfekcyjnie i nie złożyła się podczas pracy. Dlatego nigdy nie rozkręcaj noża składanego samodzielnie. Dodatkowo rozkręcenie noża, może powodować utratę gwarancji.
12. Nie doprowadź do totalnego stępienia noża. Jeśli doprowadzisz krawędź tnącą do ruiny, będziesz musiał poświęcić dużo więcej czasu na jej naostrzenie, a także zebrać dużo więcej stali ze swojego ostrza aby doprowadzić go do pierwotnej postaci.
13. Regularnie podostrzaj nóż. Pozwoli Ci to uniknąć wyszczerbień i poważnych uszkodzeń. Dzięki temu będziesz mógł przez długie lata cieszyć się swoim narzędziem.
14. Zawsze po umyciu noża wyczyść go do sucha. Woda nie jest przyjacielem noża, dlatego zawsze warto wysuszyć go w stu procentach bez różnicy z jakiej stali jest wykonany.
15. Unikaj krojenia na ceramicznym bądź stalowym podłożu. Kiedy to robisz twój nóż tępi się bardzo szybko, dużo szybciej niż gdybyś kroił coś na drewnie czy plastiku.
16. Nie obnoś się niepotrzebnie z nożem w miejscach publicznych. Nóż wśród wielu ludzi budzi niepotrzebny lęk, dlatego nie ma co podsycać go ostentacyjnym noszeniem noża w widocznym miejscu.
17. Nigdy nie zostawiaj swojego noża bez opieki. Zapewne jesteś w posiadaniu ostrego i bardzo wyrafinowanego narzędzia. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ostre są współczesne noże, dlatego nigdy nie pozostawiaj swojego partnera bez opieki, szczególnie w obecności dzieci.
18. Niedzielny grill z kolegami to nie miejsce na popisywanie się „amerykańskim nożem”. Wiesz, że twój nóż w razie czego rozpruje lodówkę, zetnie drzewo i wykona wiele innych ekstremalnych zadań. Zachowaj to dla siebie na godzinę „W” a z kolegami porozmawiaj o sporcie albo samochodach.
 
 
Zamysłem każdego producenta wysokiej klasy noży jest to, że jego produktem można wykonać większość powyższych czynności jedynie w sytuacji awaryjnej gdzie nasze życie jest zagrożone. Należy przy tym pamiętać o możliwości utraty gwarancji z tego tytułu. W sytuacji awaryjnej oczywiście nie będziemy przejmować się gwarancją, ale podczas niedzielnego grilla i chęci popisania się przed kolegami „amerykańskim nożem” może warto zastanowić się dwa razy zanim popiszemy się jego specjalistycznymi możliwościami. Na przykład, nasze samochody też zdolne są do latania nad przepaściami, przebijania się przez zamknięte bramy czy do taranowania innych pojazdów. Czy jednak testujemy je w ten sposób w normalnych okolicznościach? Oczywiście że nie, bo po takiej jednorazowej eskapadzie nasz samochód wymagałby gruntownego remontu lub w ogóle przestałby funkcjonować, podobnie może stać się z naszym nożem jeśli niepotrzebnie będziemy starali się testować jego niesamowite właściwości w sytuacjach, które tego nie wymagają.
  
NEWSLETTER

Zapisz się i otrzymuj informacje o nowościach i promocjach. Bądź o krok przed innymi!